Cache; web dışında da sıklıkla kullanılan, durağan yani statik verilerin her ziyarette veya kullanımda sıfırdan tekrar yüklenmesini engellemek için verileri kullanılan sistemin önbelleğine almaya yarayan bir sistemdir. Cache web sitelerinin veya aygıtın ilk kullanımda önbelleğe alınması gereken verileri önbelleğe alarak aygıtın veya web sitenin ikinci kullanımında, ziyaretinde önbelleğe giden dosyaların işlenmesini sağlayarak tüm verinin sıfırdan tekrar yüklenmesini engellemektedir. Bu sayede cihazın kullanımı, web sitenin açılış hızı ve potansiyeli de artmaktadır. Hız optimizasyonu hakkında diğer içeriklere ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Cache Sistemi Nasıl Çalışır?

Cache sistemi ziyaretçiye göre kurgulanan bir uygulamadır. Ziyaretçi web önbelleğine alınması talimatı verilen bir web sitesine ilk girişinde cache sistemi gerekli ek dosyaları ve sayfaları ziyaretçinin tarayıcısına yükler. Tarayıcısına yüklenen bu içerikler sayesinde ziyaretçi ikinci girişinde soldaki görseldeki gibi ziyaretçiyi memnun edici bir farkla açılır. Cache kullanılmadığında soldaki değerlere göre ise sayfa sürekli 3-4 saniye aralığında belki de sunucu bazlı uzaklıklardan daha da uzun sürelerde ziyaretçiye açılacaktır.

Web Önbelleği Neden Kullanılmalıdır?

Bir önceki Cache nedir paragrafında bahsettiğimiz gibi web önbelleği kullanmak oldukça avantajlı bir tercihtir. Binlerce kilobaytın tekrar tekrar üstelik aynı dosyaların yüklenmesi bir insan gözüyle bakıldığında bile oldukça yorucu gelebilmektedir. Üstelik yoğun bir web sitesine sahip kişilerin cache yani web önbelleği kullanımını tercih etmemesi, daha fazla masrafa hatta masrafın bile yetmeyeceği sunucu bulamama problemlerini doğurabilir. Buradan sunucu ve kullanım potansiyeli konusunda verim alınmasını sağlayan başlıca etkenlerden biri web önbelleğinin olduğu çıkarımını kolaylıkla yapabiliriz.

Web Önbelleğinin Kullanılmaması Gereken Durumlar

Cache kullanmanın problemli yanlarından ikisi, sürekli güncellenen web sitelerinde ve ziyaretçinin tek kullanımlık olarak gördüğü, fazla tekrarlayan ziyaretlerde bulunmadığı sitelere pek bir katkı sağlayamaması. Sık güncellenen web siteleri için sürekli önbelleği temizlemek zorunda kalırken, az tekrarlayan ziyaretçi oranına sahip sitelerde ise zaten bir kere ziyaret edecek ziyaretçi için de ilk önbelleğe alma sürecini ve yavaş deneyimi sağlaması. Bu iki tür web sitelerinde cache kullanımı için özel ayarlar yapılmasını tarafımızca tavsiye ediyoruz.

Cache Kullanımında Yaşanabilecek Problemler

Hız optimizasyonunda başları çeken cache kullanımı ve entegresi işleminde her uygulamada olduğu gibi elbet yaşanabilecek problemler vardır. Örneğin yanlış listelenen bir önbelleği sistemi yüzünden SEO yaparken özellikle iç seo çözümlerinde problemler yaşayabilirsiniz. Özellikle resimlerin, ek dosyaların ve HTML içeriğin önbelleğe alınması işlemlerinde tüm konuya hakim olduğunuza emin olunuz. İç seo nedir konusunda sorularınız için içeriğimize de göz atabilirsiniz.

WordPress gibi sistemlerde cache eklentilerine ters düşen veya iki sistem tarafından cache işlemi yapılırsa geri dönüşü olmayan problemlere sebep olunabilir. Bu yüzden eklentilerin kurulumundan, önbelleğe alması konularında bilgili olmak gerekmektedir.

Yazımızda detaylı olarak web cache ve ne olduğundan bahsettik. Yoğun bilgili içeriğimizden cache nedir, cache neden kullanılmalıdır ve kullanımında yaşayabileceğiniz problemlere değindik. DMCA’nın ne olduğuna ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlattığımız dmca nedir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Mert dedi ki;
Cache sistemi doğru kullanıldığında harika bir sistemdir. Özellikle web sitesini hızlandırma amaçlı en çok bu sistem kullanılır. Kullanmayı ve nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir.
Hüseyin dedi ki;
Cache kullanmak gerçekten sitelerimizde büyük bir hız kazandırıyor kullanıcı çekmek bakımından sitede kullanıcıları tutmak amacıyla büyük bir etkisi var.
Yorum Yap