Dış SEO; web sitenizden bağımsız olarak yapılan, tavsiye mantığı ile çalışan sıralama sonucu arttırma çalışmalarıdır. Kefil olma, refere etme gibi sitenize gönderilen bağlantılar kaynağıyla oluşur. Dışarıdan bağlantılar da herhangi bir web sitesinden; forumlardan, bloglardan, sosyal medyalardan gelmektedir. Bunlara sektörde tanıtım yazısı, profil, footer gibi isimler de verilmektedir.

Dış SEO Tarihi

Dış SEO, arama motorları tarihinin en eski çalıma gerektiren algoritmalarından biridir. Çeşitli web sitelerinin bunların en büyük örneği Dmoz'dan sitenize bağlantı alma döneminden başlayan bu çalışmalar teknoloji ve yapay zeka geliştikçe manüple(açıklarını bulma) yöntemi azaltılarak daha doğal kullanım haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Başlarda Dmoz gibi bir web site arşivinden alınan bağlantı sitenizi kolayca üst sıralara çıkarmaya, haksız yere üst sıralara oturmaya yetiyordu. Nitekim pagerank algoritmasının kaldırılma döneminin biraz öncesinde ve sonrasında bu dış seo mantalitesi daha doğal hale getirilmeye çalışılmıştır. Ne yazık ki tam olarak engellenmesi, doğal şekilde gelişmesi imkansızdır. Bunun imkansızlığı da tanıtım yazısı satışları, backlink satışları gibi ekonomiye dökülmüş şeyler yüzündendir.

Dış SEO Mantalitesi

Bir Sitenin Doğuşu

Google'ın en eski sıralama kriterlerini barındıran Dış SEO dünyası, normal bir insanın büyümesini esas alınarak tasarlanmıştır ki birçok seo danışmanı bu konuda hem fikirdir. Bu tasarıyı biraz olsun incelemek gerekirse bir web sitesini bir bebek olarak ele alalım. Bu birey başlangıçta yeni kayıt edilmiş bir alan adı gibi taze, saf, tertemiz, kayıtsız şekilde yer almaktadır. İlerleyen dönemde çeşitli şeyler öğrenen bu birey, bir takım kimselerle tanışıp bunlarla iletişim halindedir. Tanıştığı bireyler ile etkileşimde olan kişi, aynı bir web sitesi gibi içeriklerle, bilgilerle dolmaktadır. Kişi büyüdüğünde bir meslek edinirken veya edindikten sonra çeşitli dostları bağlantısıyla daha iyi işlere geçme şansına sahip olabilmektedir. Dış SEO'nun buna benzetimi de burada başlıyor çünkü bir insanı bir siteye benzettiğimizde ancak olgunlaştığında dışarıdan bağlantılara sahip olabiliyor.

Dış Katkı Başlangıcı

Buraya kadar geldiğimiz kısmı toparladığımızda SEO çalışmalarında öncelik her zaman İç SEO olmalı. Çünkü yeni webmaster tools'a kaydedilmiş, yeni index almış bir sitenin başka sitelerden tanıtım yazısı, bağlantı alması doğal karşılanmayan, gerçekçi  olmayan bir durumdur. Bu yüzden çalışmaların başlangıcının site oturduğunda başlaması önemli kriterlerdendir.

Dış SEO Terimleri

Backlink

Backlink, sektörün içinde geçen en önemli terimlerden birisidir. Bir web sitesinden başka bir web sitesine verilen bağlantı anlamına gelmektedir. Bu bağlantı bilindik etiketlerden ile yapılır.

Dofollow backlink

Backlink'lerin en etkili yöntemidir. Verilen bağlantının takip edilmesini, bağlantının önerildiğini ifade etmektedir. Normal link verip herhangi bir komut uygulamadığınızda da link bunu uygulamaktadır.

Nofollow backlink

Verilen bağlantının takip edilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Bağlantıya verildiğinde giden siteye pek etki etmemektedir ama google'ın son güncellemeleri ile doğal göründüğü gerekçesiyle spam skoru düşük olan web sitelere verilen bağlantılar için iyi etki yaptığı düşünülmektedir. Kullanımı rel="nofollow" şeklindedir.

Tanıtım Yazısı

En doğal görünen backlink türlerinden birisi olan tanıtım yazıları, genellikle sektörleri birbirine yakın web siteleri arasında seo performansı arttırılması için verilmektedir. Tanıtılan web sitesini makalenizden verilen linkler ile etkiyi en üst düzeyde doğallıkla yapabilirsiniz.

Web siteniz için tanım yazısı oluşturun! Hemen burada sizi bekliyor.

Diğer Dış SEO terimlerini de süreç içerisinde birbir ekleyeceğiz. İç SEO yönündeki detaylardan da bahsetmiştik. Dilerseniz o yazımıza da göz atabilir, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yap