İngilizce bir kısaltma olan DMCA’nın açılımı Digital Millennium Copyright Act’dır. Genel amacı internet üzerinde yayımlanan içeriklerin asıl sahibine aitliğini doğrulamak ve bunun ona ait olduğunu vurgulamak. Birleşmiş Milletler’in kanun esaslarından gelen telif haklarını koruma projelerinin desteklenmesiyle internet üzerinde kullanımı artmıştır. Kısacası bu program sayesinde web sitenize ait yayımladığınız içerikleri, fotoğrafları sitenize ait göstererek lisanslayabilirsiniz.

DMCA Neden Kullanılmalıdır? Ne işe yarar?

- İçerik Hırsızlarınızı Kolayca Yakalayabilirsiniz

Dmca nedir paragrafında açıkladığımız gibi DMCA, içeriklerinizin size aitliğini lisanslamaktadır. Emek hırsızlığı, özgün olarak yayımlanmış içerikleri kaynak göstermeden yayımlayan web siteleri, bunu gerek bot kullanarak gerek el ile yapmaktadır. Bu durumda ilk adımı Google yapabilmektedir fakat Google ne yazık ki yoğun paylaşım yapan haber sitelerini(Habertürk, Sabah, Milliyet vb.) es geçebilmektedir. Özgün olan ve haber niteliği taşıyan içeriklerinizi kopyalayabilen bu web siteleri lisanslanması sadece Google’a bırakıldığından SEO sıralamalarında sizi çabucak geçebilirler. DMCA kullanıyor ve içeriğiniz onaylandığında bu tarz içerik kopyalanmalarında hakkınızı koruma şansına sahipsiniz.

- Ücretsiz ve Kaliteli Backlink Alabilirsiniz

DMCA’ya üye olup yerleştirmeniz gereken yapıları web sitenize yerleştirdiğinizde, DMCA her içerik dolu sayfanız için bir backlink üretecektir. Bu backlinkler google webmaster console sitenize bağlantılar kısmında bile gözükmektedir. Backlink nedir ve ne işe yarar diyorsanız ayrıca Dış SEO Nedir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Unutmamalı ki her web sitesine DMCA ekleyen DMCA sistemine de bir backlink kazandırmış olacaktır. Bu linklere nofollow vererek bunu engelleyebilirsiniz.

- Rakiplerinize Özgün Olduğunuzu Kanıtlayabilirsiniz

DMCA bulunan web sitelerinin özgün olmama olasılığı çok düşüktür. Özgün veya çalınmış içerik barındıran web siteleri zaten bunu tercih etmeyecektir. Ayrıca kontrol etmek istiyorsanız web sitesinde yer alan DMCA bandrolüne tıklayabilirsiniz. Tıkladığıınızda o sayfada ne zamandır DMCA işaretinin bulunduğunu ve özgün olup olmadığını bilgi edinebilirsiniz.

DMCA kodu Web sitede nereye eklenmelidir?

DMCA kullanımını tercih eden web siteleri genellikle yerleştirmek zorunda oldukları yapı kodunu http://www.dmca.com/ web sitesinden alıp footer alanında kullanmaktadır. Bu kullanım tarzıyla ziyaretçiye lisans haklarını bildirebilir, özgün ve kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu vurgulayabilirsiniz. Az önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi DMCA‘ya tıklandığında ziyaretçinin web sitenizi terk etmesini istemiyorsanız target ve nofollow linklerini de vermeyi unutmayınız.

DMCA nedir konusunda genel bir açıklama dahilinde DMCA kullanmanın püf noktalarını kullanmanızı en iyi biçimde etkilemek üzere verdik. Yazımızdan faydanalarak içeriklerinizi koruma sistemini siz de kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca web sitenin açılış süresini etkileyen faktörler başlıklı açılış sürenizi arttırmanıza yarayacak tekniklere de göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Sezer dedi ki;
Dmca bile paralı yaptılar.. anlatım güzel bilmeyenler için yararlı bir içerik
Yorum Yap