Google Pagespeed; web dünyasında hız faktörünün değerlenmesi ve bu doğrultuda yapılan yatırımların, değerlerin artmasıyla hizmet etkisini arttıran Google‘a bağlı web sitelerinin açılış sürelerini değerlendiren bir araçtır. Önemi gün geçtikçe artan ve istenilen hız detaylarını barındıran Google Pagespeed Insights aracı, gün şartlarına göre kendini güncellemektedir. Google Pagespeed nedir konusundan sonra sizlere Insights aracıyla ilgili detaylara geçmeyi uygun görüyorum.

Google Pagespeed’de Optimizasyon Skorları

Masaüstü Hız Varyasyonları

Temel ayrıntıların yer aldığı masaüstü hız optimizasyonu skoru detayları, resimlerin boyutu, sunucunun bağlanma süresi, içeriklerin sıkıştırılması, tarayıcı önbellekleme özelliği, javascript ve css dosyalarının header’dan footer’a taşınması gibi temellerdir. Bunların yerli yerinde olması ve yerli yerinde olma oranı sizin ziyaretçiye yaşattığınız hız deneyiminin artmasını sağlayabilmektedir. Fakat unutmamak gerekir ki, Google Pagespeed skoru 100/100 yapmak için gerekli fonksiyonlardan vazgeçmenize gerek yok. Bazı minik detayların olmaması, gerçekleştiren bir web sitesine göre hızından yüksek olmasını sağlayabilir.

Mobil Hız Varyasyonları

Google Pagespeed Insights aracının temelinden itibaren mevcut olan mobil hız ölçüm bölümü, web sitenize mobil boyutlu ekranlarda bağlanan kişilerin aldıkları performans skorunu yansıtır.

Bilindiği üzere blog tarzı web sitelerine, mobil ziyaretçinin, masaüstünden giren ziyaretçiye oranının daha fazla olduğu kategoriler oluştu. Bu tarz web siteler, responsive(mobil uyumluluk tasarımı) tasarımın yanı sıra mobil sayfaların yüklenme hızlarına da dikkat etmelidir. Çünkü kablolu bağlantıya göre daha zayıf olabilen veri veya Wi-fi bağlantıların zayıf sinyallerde bile web sitenizin ziyaretçiye açık olabilmesi gerekmektedir. Bunun da gerçekleşmesi sayfanızın yüklenme boyutu, hızı, açılış hızı, sıkıştırma, resimlerin boyutları gibi değerlerle ters orantılıdır. Yani bahsettiğimiz boyutlar ne kadar minik olursa ziyaretçinin sitenize erişimi o denli daha kolay ve fazla olacaktır.

Google Pagespeed’de Mobil Hız Skoru Neye Göre Belirlenir?

Normalde dışarıdan bakıldığında masaüstü skor ölçerlerinden farklı olarak gözükmektedir. Lakin biraz düşününce, irdeleyince aslında o kadar da benzemediğinin farkına varabilirsiniz. Örneğin bazı cache uygulamaları, eklentileri sadece masaüstünde etkili olduğu için bu mobil ve masaüstü hız optimizasyonu skorları arasında fark oluşmasına sebep olabilmektedir. Onun dışında tarayıcı önbellekleme, Gzip sıkıştırma seçenekleri de bu farkın oluşmasını sağlayan faktörlerdendir.

Google Pagespeed’de Gerçek Hız Skorları

Hız optimizasyonu adı altında incelediğimiz bölümüne nazaran bu bölüm yepyeni bir alandır. 2018’in başında devreye alınan bu bölüm, web sitenin gerçek dünyadaki ziyaretçi deneyimine ve bunu Google Chrome‘da yapmasına göre şekillenmektedir. Daha tüm web sitelerine erişimi olmayan bu bölümün değerleri çerez kullanımını etkinleştiren ve bunu şifrelemeyen ziyaretçilerin deneyimlerine göre belirlenmektedir. Şimdilik ülke çaplarında en değerli web sitelerine uygulanmaktadır.

Yazımızda Google Pagespeed nedir konusunda ve temel detaylarına değindik. Yazımızı okuduğunuzda Google Pagespeed Insights aracına görüş açısı kazanıp, ne işe yaradığını, ne olduğunu öğrenmiş, bölümlerin ne anlama geldiğini de fark etmiş olacaksınız.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yap