Google Panda, Google'ın en meşhur algoritmalar arasında gösterilmektedir. Webmaster'ların ve SEO uzmanlarının korkulu rüyası bu algoritma ile google arama sonuçları her zamankinden daha dalgalı hâle gelmiştir. Google panda nedir, Google Panda'nın tarihsel gelişimi, ve bu algoritmanın genel olarak kapsadığı durumları bu yazımızda işleyeceğiz. Dilerseniz öncelikle bu algoritmanın tam olarak ne olduğuna değinerek başlayalım.

Google Panda Algoritması'nın Tarihsel Gelişimi

Google'nın süreç boyunca birçok güncellemeyi piyasaya aldığını hepimiz biliyoruz. Bunları isimlendirerek veya daha algoritmadan haberdâr etmeden kullanıma sunabilmektedir. İsmini verdiği ve kendi ağzından açıkladığı Penguen algoritmasının yanı sıra popüler olanlardan biri de Google Panda algoritmasıdır. 20 Şubat 2011'de sürülen bu güncelleme ile SEO'nun gelişim çizgisi bir anda değişti. Resmî Google çalışanları ve SEO'da isim yapmış kişiler bu algoritmanın İç SEO'nun tarihsel gelişimi açısından çok önemli ve kaliteye vurgunun artacağını belirtti. Başlarda Google tarafından tamamen bir isime sahip olmayan bu güncellemenin ilk ismi bu işin içindeki insanlar tarafından Farmer olarak nitelendirildi. Farmer ise web sitelerinden makaleleri kopyalayıp, kaynak belirtmeden yayımlayan kişileri vurgulamak için kullanılıyordu. Bu yol ile birçok web sitesi asıl makaleye sahip siteleri bile geçerek doğal olmayan sıralamalara sahne oluyordu. Algoritmanın oluşturucusu Navneet Panda'nın soyadı olan Panda ismi ise güncellemenin ilk yayımladığından biraz zaman sonra algoritmaya isim olarak verildi.

Google Panda Algoritması Nedir?

Google Panda algoritması tamamen web sitelerinin içerik kalitesini sorgulayan, zayıf içeriklere sahip sitelere ve site sahiplerine terleten vakitler geçirebilmektedir. Ceza web sitesine uygulandığında, manuel spam olarak adlandırılan herhangi bir ceza bildirimemektedir. Ceza içeriklere tek tek etki etmek yerine tüm web sitesine doğrudan etki edebilen bir düzeyde. Bu ceza ile sitenin iç kalitesine göre belirlenen Domain otoritesi tamamen sarsılabilmektedir.

Algoritmanın bir diğer mantığı ise günümüz 2018'de bile popüler olan kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmak. Sitenizi ziyarete gelen kullanıcıyı içeriğinizle bir sonrakini okumaya gelecek şekilde etkilemek, site hızından memnun etmek, kullanıcının web sitenize giriş çıkışını arttırmak da cezadan nasip almamanız için önemli hususlardır.

Algoritmanın Etkilediği Durumlar

Google Panda algoritması ile birlikte makale yazarları ve konun genel uzmanları daha fazla rağbet gören topluluklar olarak öne çıktı. Çünkü bir yazının kaliteli olması kullanıcının o makalede aradığını bulabildiğine, tarayıcıda geri tuşuna basıp aynı arama sonuçlarında bir alttaki siteye gidip gitmediğine, yazıda genel terimlerin en doğru şekilde kullanıldığına bağlı. Algoritmadan önce makalenin özgün olması ve araya sıkıştırılan anahtar kelimeler ile çok fazla gelir eden kısım ise şuan bunu yaptıklarında kurtulması güç bir yükün altına girip, kazanç elde edemiyorlar.

Algoritmanın kalitesiz içerikten daha fazla ceza tanıdığı bir diğer konu ise çalıntı içerikler. Ne yazık ki bu güncelleme öncesi çok fazla spekülasyonlara mağruz kalan özgün içeriklerin bu algoritma ile güvence altına alındığını belirtebiliriz. Aynı şekilde aynı içeriğe sahip birden fazla sayfanın bulunması sayfa başlığının, meta bilgilerinin, içeriğinin benzer olması bile bu cezanın etkili olmasına sebep olabilmektedir.

Google Panda'ya Yakalandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bu algoritma içerik bazlı etki etmekten çok siteye uygulandığı için cezaya uğradığınızı kolaylıkla anlayabilirsiniz fakat buna isim vermekte zorlanabilirsiniz. En azından nelerin yanlış olduğu konusunda problem yaşayabilirsiniz. Ceza size uğradıysa arama sonuçlarından gelen ziyaretlerde(organik tıklamalar) dağdan bir düşüş tarzında grafik oluşabilmektedir.

 

Yazımızda size Google Panda algoritması konusunda tüm detaylara yer verdik. Konu hakkında görüşlerinizi ve ihtiyaçlarını yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bu yazı oluşturulurken kullandığımız kaynaklara aşağıdan göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yap