H etiketleri, bir web sayfasının önemini ve paragraf yapısı içinde ayrıncalık olduğunu vurgulayan sayfa için başlık görevi gören yapılardır. Kullanıldığında etkisinin bu denli fazla olmasını göz önüne aldığımızda kullanımına dikkat etmemiz gerekliliğini de bir defa daha gözden geçirmemiz gerekiyor. H etiketleri başta başlık görevi görse de gazetelerde, kitaplarda gördüğümüz başlıklardan daha fazla görev üstlenen, web sayfalarının kimliğini temsil eden yapılardır. Bu yüzden H etiketleri ve en etkili kullanımları aşamasında hem temsil ettiği paragrafın hem de sayfanın özeti ve konusunu belirten net yapılar olarak düşünülmeli ve düzenlenmeli. H etiketleri H1'den başlayarak H6'lara kadar giden veya gerek olması durumunda H'ın yanındaki rakamın arttırılabileceği yapılardır. En önemli h etiketi H1 olmak ile birlikte diğerleri paragrafları temsil etmesine nazaran H1 sayfayı temsil etmektedir.

H Etiketlerinin Kullanımı ve Sırası

H etiketlerinin kullanımında etiketin değerine göre kullanım sırasına dikkat edilmelidir. Kesinlikle en başta kullanılması gereken etiket H1 iken, her sayfada kesinlikle özgün olarak bulunmalıdır. Sayfayı da temsil ettiği için özgünlüğü çok önemlidir. Aynı H1 etiketinin birden fazla sayfada yer alması webmaster konsolundan mükerrer sayfa uyarısı almanıza bile sebep olacaktır.

H1'den sonra kullanılması ve paragraflara veya paragraf topluluklarına temsilcilik yapacak ikinci başlık etiketi H2'dir. Altında yer alan paragrafların içeriğini özetleyen nitelikte olmalıdır. H3 ve H4 etiketleri H2'nin altında parçalara bölünen ve paragrafları nitelendiren başlık etiketleridir. H2'nin altında anlatılmak istenilen bölümün içinde kullanılabilecek, bu etiketlerden sonra yeni bölüme geçilirken tekrardan H2'nin nimetlerinden faydanılmalıdır. Diğer başlık etiketleri de H3 ve H4 altında gerekirse kullanılabilecek yapıdadırlar.

H etiketlerinde sayı ve içeriği

H etiketlerinde başı çeken H1 etiketi, sayfada tek ve kesinlikle yer almalıdır. H2 ve H3 etiketleri ortalama metin uzunluğuna sahip bir metinde 4'er adet olmalı iken H4 etiketinin de 6 adete kadar çıkması normal sayılmaktadır.

H etiketleri ve en etkili kullanımları taktiklerini uygularken kitaplarda, gazetelerde ilgi çekmek için oluşturulmuş başlıklara benzer ama onlardan daha fazla şey ifade etmesi beklenen yapılar olduklarını unutmadan eklemek istedim. Çünkü kolayca değişebilen, yüklenen hale gelen web sayfaları için kullanıcın dikkatini çekmek ve her zaman doğru olanı anlatmak güven ve marka kalitesinin korunması, kalkınması için oldukça hassas bir noktadır.

Yorumlar
Robert dedi ki;
Hi, this article is very helpful.
Yorum Yap