Web sitelerinin var oluşlarından itibaren bilgi aktarmak veya mevcut ekranı içeriklerle anlatmak gibi amaçlarla tercih edildiğini hepimiz biliyoruz. Bu amaçlarla web sitelerinde yer alan içeriklerin web siteler arasında birbirinden farklı olması her zaman arama motorları nezdinde de kullanıcıların gözünde de önemli faktörlerden olmuştur. Peki, bu içeriğin özgün olması nedir? Özgün içerik, arama motorları gözünde daha önce hiçbir web sitesinde yer almamış ve şuanda yer almayan kelime veya cümle topluluğudur.

Özgün içerik mantığı nedir?

Arama motorları gözünde genel anlamda daha önce yayımlanmamış sözcük topluluğu olarak gözümüze çarpsa da, metin hazırlarken kelimelerin sıralanışı, aldığı ekler, cümlelerin sıralanışı, noktalama işaretleri gibi elemanların içerikteki yerinin diğer web sitelerinde yer alan içeriklerden tamamen benzersiz olmasıdır.

Bir de konuyu örnek ile irdelemek gerekirse,

Meselâ spor nedir başlıklı bir içerik hazırlayacaksınız, bu içeriğin özgün olabilmesi için diğer web sitelerinde bu konuya dâir içeriklerin başlıklarından farklı bir başlık kullanarak başlanmalıdır. Devamında içeriği oluşturan ana bileşenlerin kesinlikle herhangi bir yerden kopyalanmamış olması gerekmektedir.

Sonuç olarak özgün içerik nedir tanımını kısaltmak gerekir ise;

En genel itibari ile özgün içerik, bir parçanın kendi kelimeleriniz ile yazılmasıdır.

Neden özgün içeriğe sahip olmalıyız?

Neden özgün içeriğe sahip olmalıyız?

Google sevmiyor

Özgün içerik, site içi seo optimizasyonunda olmazsa olmaz etkenlerden birisidir. Tüm iç seo detaylarına dikkat edilmesine rağmen, özgün içerik konusunda dikkat gösterilmez ise herhangi bir gelişme alınmaz ve üstüne Google tarafından arama motoru sonuçlarından çıkarılma cezaları ile karşılaşabilirsiniz. İç Seo Nedir? başlıklı yazımıza göz atarak, site içi seo optimizasyonu konusunda maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

DMCA'ya yakalanabilirsiniz

DMCA, internet varlıklarının telifi ile ilgilenen bir yapıdır. Bu yapı aynı içeriğin ve ögenin birden fazla site tarafından kullanılmasını önlemek ve kullanıldığı taktirde bunları tespit etmek üzerine çalışır. DMCA'da özgün içeriğe sahip olmadığınız anlaşıldığında, yasal boyutlara varan problemler ile karşılaşabilirsiniz. DMCA nedir başlıklı yazımızda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçerik kalitesi değerinde özgün içerik yeterli midir?

Elbette bu konuda özgün olmayan kaliteli içeriğe göre daha iyi sonuçlar alınabilmekte ise de, içerik kalitesinin yüksek olduğu bir özgün içerik çok daha güçlü ve kalıcı sonuçlar vermektedir. İçerik kalitesinin değeri; içeriğin okunabilirliği, görsel desteği, özgünlüğü, yazım biçimlerinin uyumluluğu gibi birçok alt başlıklar ile ölçülmektedir. İçerik kalitesi hakkında ilerleyen günlerde daha detaylı bir içerik yayımlayacağız.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yap