Sitemap genel tabiri ile Site Haritası anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda web site içerisinde bulunan sayfaların, kategorilerin, portfolioların, yazıların, etiketlerin, resimlerin toplu bir şekilde yer aldığı bir .xml uzantılı dosyadır. Dosya içerisinde az önce söylediğimiz gibi içeriği oluşturan tüm web sayfalarınızın linkleri satırlar halinde listelenmektedir. Listelenen linkler sitemap nedir konusunu biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için birinci etkendir. Web sitenizde belki de hiçbir sayfanızdan bağlantı vermeyerek ziyaretçilerinize göstermediğiniz sayfaların bile arama motorları tarafından arama sorgularına alınmasını sağlayabilmektedir.

Uzantısı .xml olan sitemap dosyaları sayfaların önemlilik sırasını da arama motoru botlarına, örümceklerine, tarayıcılarına bildirmektedir. Örneğin sitemap kullanımını düzenli bir şekilde yapan web site kullanmayana göre otoriter sayfalarının değerini arama motorlarına bildirmiş olur. Sitemap kullanılmayan bir web sitede İç SEO sektöründe son zamanlarda değerini kaybetmeye doğru ilerleyen etiket faktörü, içi bilgi dolu bir sayfayla aynı oranda değer görerek Google gözüne tanıtılır. Sitemap bu aradaki uçurumu dengelemenize yardımcı olan bir yapıdır.

Sitemap Kullanmanın Faydaları

Sitemap Olursa Web sitemde Neler Değiştirir?

Web Sitenizi Arama Motorlarına Eksiksiz Tanıtırsınız

Web siteniz özenli, tertipli ve eksiksiz olarak(elle herhangi bir içeriği yok saydırıp sitemap'a eklenmesini önlemediğiniz sürece) olarak arama motorları botlarına tanıtılır.

Sayfalarınızın Önem Değerini Yansıtabilirsiniz

Sayfaların önem değeri, önceliği arama motorlarına iletilir.( bir önceki paragrafta örneğini vermiştik.)

İçeriklerinizin Daha Çabuk Sonuçlarda Gözükmesini Sağlarsınız

İçeriklerinizi daha toplu bir şekilde gösteren sitemap, arama motoru botları web sitenizi ziyaret ettiğinde tüm içeriklere daha hızlı ulaşabilmek için en iyi şekilde sitemap hazırlama işlemiyle oluşturduğunuz dosyayı doğru orantılı olarak daha hızlı tarar ve sonuçlara işler.

Etkili Sitemap Oluşturma Yöntemleri

Sitemap oluşturmak aslında oldukça basit bir yöntem ama Wordpress kullanıcıları ve özel yazılım kullanıcıları için iki farklı bölümle anlatmak istiyoruz.

Wordpress Kullanıcıları için Sitemap Oluşturma Yöntemleri

Wordpress kullanırken sitemap'a da sahip olabilmek için iki farklı yönteme sahipsiniz. Hali hazırda kullandığınız Yoast eklentisi ile sitemap kullanımını aktif ederek SEO Eklentileri ile Oluşturma adımıyla sitemap oluşturmuş olursunuz. Ayrıca Google XML Sitemaps eklentisi ile de kolayca oluşturabilirsiniz.
 

Elle Sitemap Oluşturma Yöntemi

Eklenti ile uğraşmak istemeyen her şeyi kendi elinde tutmak isteyenler için https://www.xml-sitemaps.com/ adresi en uygun adreslerden bir tanesidir. Siteye girerek sitemap dosyanızı kolayca oluşturabilirsiniz ancak yeni içerik web sitenize geldiğinde her seferinde bunu güncellemek zorunda kalabilirsiniz. Tavsiyemiz bu işi eklenti tarafına bırakmanız.

Sitemap Dosyanızı Optimize Etmek İster misiniz?

Sitemap dosyasının önemine bu yazımızda değindik. Peki sitemap dosyanızdan daha iyi bir verim almak ister misin?  Sitemap dosyası için en önemli 3 detay başlıklı yazımızdan bunu nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

 

Yazımızda siz değerli okuyucularımıza, Sitemap nedir ve en etkili sitemap oluşturma yöntemlerini vurgulayarak anlattık. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. İç SEO Nedir ve genelinde bilgi almak için bir diğer yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar
Kadir dedi ki;
Çok detaylı olmuş anlatım, sonunda anladım ne işe yaradığını. Teşekkür ederim.
Yorum Yap