Sitemap dosyası web sitelerinin haritası, çizgisel gösterimi Sitemap’ı bir önceki yazımızda Sitemap nedir başlığıyla tanımlamış ve nasıl oluşturabileceğinizden bahsetmiştik. Bu bilgi dolu makalemizde ise oluşturduğunuz sitemap dosyanıza eklemeniz gerekenleri, onu bildirmeniz yayımlamanız gereken yerleri inceleyeceğiz.

Webmaster Tools(Search Console) Bölümlerine Bildirin

Web sitenizin sitemapını oluşturduktan sonra Google üzerinden anlatmak gerekirse Search Console’den sitemap adresinizi Google’a bildirmeniz gerekmektedir. Bunu adresine giderek, basit bir işlemle gerçekleştirebilirsiniz.

Tıkladığınız adreste eğer daha önce sitenizi webmaster tools‘a eklediyseniz Doğrulanmış bir Mülk seçinkısmından, henüz eklemediyseniz Şimdi mülk ekle butonundan ilerleyebilirsiniz.

Doğrulanmış bir mülk seç kısmından sitenizi seçtikten sonra(doğru form olduğuna dikkat ediniz. – http:// veya https:// – www ile veya www’sız) gelen bölümde sağ üstten Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuyla görseldeki kısıma sitemap adresinizi giriniz. Genellikle sitemap dosyanızı tanımlamak için görseldeki boşluğa sitemap.xml yazmanız yeterli olacaktır.

Yandex ve Bing diğer Google’ın gölgesinde kalan arama motorlarının webmaster araçlarından aynı işlemi uygulayarak bu arama motorlarının sonuçlarında listelenmeye başlama şansını yakalayabilirsiniz.

Sitemap Dosyası Bağlantısını Robots.txt‘ye Ekleyin

Sitemap dosyanızın dizinini Sitemap: https://leadfure.com/sitemap-dosyasi-dizini.xml şeklinde robots.txt dosyanızın en alt kısmına ekleyin. Bu adım basit ve önemsiz gibi gözükse de indexlerin kalıcılığını sağlayan önemli faktörlerden birisidir.

Sitemap Dosyanızda Önceliklerinizi Belirleyin

Sitemap kullanımının bir diğer faydalarından biri de mevcut sayfa ve içerik türlerinizine verdiğiniz değeri Google gözünde bildirme şansına sahip olmanız. Biraz daha açmak gerekirse örneğin etiket sayfalarınıza önem vermiyorsunuz vermediğiniz halde listelenmesini, onlara da öncelik verilip içi dolu içeriklerinizi geçmesini engelleyebilirsiniz. Bizim de tavsiyemiz etiket, arşiv sayfalarına verilen değerin minimum düzeyde tutulması.

Yoast veya diğer SEO eklentilerinin sitemap oluşturma araçları sistemini kullanıyorsanız bu işi otomatik yapıyor ama bunu genel ayarlarla. Yani normal bir blogun kullanması gerektiği gibi. Siz etiketleri kullanmıyorsanız bile onu normal bloglarının değerine göre derecelendirmektedir. Bu işleminiz için işinizi görecek en iyi eklenti önceki yazımızda da bahsettiğimiz Google XML Site Haritaları eklentisi. Bu eklentinin ayarlarında en alt kısımda aşağıdaki görselde yer alan bölüm bulunmakta. Bu bölümden içeriklerinizin önceliğini belirleyebilirsiniz.

 

Yazımızda sitemap dosyası nasıl optimize edilmeli, neler yapılırsa daha iyi bir site haritasına sahip oluruz gibi merak uyandıran ve yapılması gereken adımları anlattık. Yazımız hakkında görüş ve yorumlarınızı yorum alanından iletebilirsiniz. Google Pagespeed nedir merak ediyorsanız detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış. İlk yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yap