Hız optimizasyonu ile arttırılması mümkün olan web sitesinin açılış süresi birçok sebebe bağlı olabilir. Çünkü bir web sitesinin aktif durumda olabilmesi de aynı şekilde birçok mekanizmaya bağlıdır. Her şey birbiri ile uyumlu ve en minimal düzeyde ise sayfanın açılış süresi de o derecede iyi olacaktır.

Web Sitesinin Açılış Süresi Nedir?

Herhangi bir web sitenin açılış süresi; sayfanın sekmede yüklenmeye başlamasından ziyaretçi tarafından tam anlamıyla görüntülendiği ana kadar geçen zamandır.

Kullanılan Script

WordPress, mybb, joomla, normal yazılmış yazılımlar gibi birçok alternatif script mevcuttur. Bu scriptler ortaya çıktıklarından bu zamana kendini bu alanda güncellemeye çalışsa da sıfırdan kurduğunuzda bile birçok dokunuş yapmanıza ihtiyaç duymaktadır. Bu dokunuşlar eklentilerle, kod eklemeleriyle ve temalarınızın özel içerikleriyle elde edilebilmektedir.

Görünüm

Özellikle wordpress ve mybb gibi scriptleri kullanıyorsanız görünüm için kategorinize önemli temalar seçmeli veya ona göre dizayn etmelisiniz. Temalar genellikle birçok optimize aşamasından geçmek zorunda kalabiliyorlar. Yine bu optimizeler kodlar, eklentiler yardımıyla yapılabiliyor.

Sorgu Fazlalığı

Sorgunun fazla olması tahmin edilebileceği üzere sayfa hızına direk etki eden faktörlerdendir. Gereksiz yönlendirmeler, aynı sorgunun birden fazla yapılması, A’dan B’ye gidecek sorgunun C’yi de dolanıp B’ye gelmesi tarzında örneklerle sayfanızın açılış süresini kısaltabilmektedir. Bunlar genellikle kaliteli ve warez olmayan temalarda yer almazken, kurduğunuz eklentiler yüzünden bu durumu yaşayabilirsiniz. Her durumda eklenti kurmak işinizi çözmek açısından hız sağlayabilir ama sitenizin hızına da olumsuz etki yapar. Bu yüzden basit çözümleri eklenti yardımı almadan kod takviyesi ile yapmak her zaman ilk öncelik olmalı.

Sunucunuza, Web sitesine Gelen Saldırılar

İlk başta pek düşülmeyen ama yaşanabilecek kazalardan birisi de web sitenize gelen ddos saldırıları. Bu saldırılar sunucunuzu gereğinden fazla meşgul eder ve sayfanızın açılışını arka plana atarak açılış süresinin uzamasına sebep olur. Bundan korunmanın en mantıklı yolu ddos korumaları ve firewall takviyeleri.

Sunucudaki Web Site Sayısı

Web sitenizin yer aldığı sunucuda yer alan diğer web siteleri ne kadar yoğun ve fazla ise sitenizin hızını o derecede etkiler. Her sunucunun dayanabileceği sorgu ve trafik ölçüsünün üstünde bir talep geldiğinde ise web sitelerine ulaşım tamamen kapanabilir. Bu konuda hosting firmanızı doğru seçmek ve her konuda irtibatta kalmak her zaman yapmanız gerekenler arasında.

Resimlerin Açılış Süresine Hıza Etkisi

Sayfanızda yer alan resimler web sitesinin açılış süresi üzerinde etki yapan birinci faktör olarak yazılabilir. Çünkü resimlerin getirilmesi ve yüklenmesi her zaman diğer içeriklere göre normalden biraz daha fazla süre alabilmektedir. Bundan kurtulmanın birinci yöntemi resimleri optimize etmek ve kullanılan boyuta indirgemek. Bunların yapılması resimin 1-2 mb boyutlarından 200 kb civarına düşmesini ve doğal olarak sayfanın daha hızlı yüklenmesine olanak sağlamaktadır.

Cache Uygulamasının Doğru Kullanılmaması

Cache uygulamaları aynı ziyaretçinin sık ziyaret ettiği web sitelerinde kullanılması gereken adımlardandır. Bunun doğru uygulanması, kullanılmasından daha önemlidir. Çünkü sık yenilenen veya ziyaretçinin daha sonra uğramadığı web sitelerinde pek gerekli görülmeyen bazı işlevleri vardır. Zaten tek bir kere ziyaret edecek kişi, bir de o sayfayı ön belleğine kaydederken ilk girişte sitenizi yavaş algılayacaktır. Bu yüzden analiz değerlerine göz atarak bunu uygulamak önemlidir.

Yazımızda sık görülen web sitesinin açılış süresi ile bağlantılı faktörleri listeledik. Web sitenizin hızından şikayetçi iseniz Hız optimizasyonu konusunda bizden destek alabilmek için iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz. Konu hakkında görüş, yorum ve dileklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Yorumlar
berkay dedi ki;
makaleniz çok zevkliydi işime yaradı teşekkürler
Ali dedi ki;
Web sitemin açılış süresi beni pek tatmin etmiyordu. Yazınızı okuduktan sonra hatalarımı fark ettim. Sitem artık daha hızlı çalışıyor.
Yorum Yap